Na czym polega teambuilding?

Gra Miejska Zamek Topacz 2019

Każdego dnia spędzamy w pracy wiekszą część dnia. Codziennie siadamy przy biurkach, zajmujemy swoje miejsca w magazynach, analizujemy liczby lub ukłądamy plany sprzedaży czy pilnujemy finansów firmy. Spotykamy osoby na innych stanowiskach obok współpracowników, którzy robią to samo co my. Działamy wspólnie by osiągać cele, które stawia sobie firma. Jak sprawić, by cały ten proces przebiegał płynnie i w przyjaznej atmosferze? – dowiedz się czym jest teambuilding i jakie przynosi korzyści.

Teambuilding to szereg działań, które mają na celu integrację pracowników. To proces tworzenia i wspierania zdrowego, produktywnego środowiska pracy. Oznacza to stworzenie przestrzeni, w której członkowie zespołu czują się komfortowo, komunikują się otwarcie i pracują razem, aby osiągnąć wspólne cele. To również ustalenie podstawowych zasad i oczekiwań dotyczących tego, jak członkowie zespołu będą ze sobą współpracować.

Najprościej mówiąc, pod terminem “temabuilding” kryją się wszystkie te elementy, które poprawiają relacje między pracownikami.

Teambuilding - najważniejsze korzyści

Posiadanie zintegrowanego zespołu przynosi szereg korzyści. Po pierwsze, zintegrowany zespół pozwala na lepszą komunikację i koordynację pomiędzy różnymi działami. Może to prowadzić do zwiększenia efektywności i zmniejszenia kosztów.

Dodatkowo, zintegrowany zespół może pomóc w budowaniu pracy zespołowej i upłynnić współpracę między pracownikami. Dzięki temu wykonywane zadania przebiegają szybciej, a osoby w grupie motywują i mobilizują się nawzajem. Skutkiem tego jest lepsza komunikacja, bardziej produktywne i harmonijne środowisko pracy.

Wreszcie, zintegrowany zespół może pomóc w poprawieniu ogólnej jakości oferowanego produktu lub usługi. Poprzez włączenie wkładu różnych ekspertów, zintegrowany zespół jest w stanie stworzyć bardziej wszechstronny produkt lub usługę, która spełnia potrzeby większej liczby klientów i wzbudza większe zainteresowanie.

Impreza teambuildingowa - najlepsze pomysły

Istnieje wiele działań, które mogą być pomocne w budowaniu zespołu, w tym wyjazdy integracyjne, wyjścia grupowe, warsztaty dla działów i imprezy ogólnofirmowe. Ważne jest, aby pamiętać, że nie wszystkie działania związane z budowaniem zespołu muszą być formalne lub ustrukturyzowane – czasami po prostu pozostawienie pracownikom czasu na spotkania towarzyskie i poznanie się nawzajem na poziomie osobistym może mieć duże znaczenie dla pracy zespołowej i produktywności. Wśród ciekawych propozycji, które warto wziąć pod uwagę organizująć imprezę integracyjną można wymienić: 

  • gry zespołowe – to świetna okazja do wspólnej rozrywki po godzinach pracy. Gry zespołowe kształtują umiejętność pracy w grupach i pozwalają poznać nowe miejsca, lub spojrzeć na znane już ulice w zupełnie inny sposób. Tworząc drużyny można połączyć w jedną grupę osoby, które na co dzień ze sobą nie pracują.
  • wspólne wyjazdy – ciekawą propozycją na integrację są wspólne wycieczki. Cel podróży można dopasować do grupy pracowników. Może to być wypad do lasu lub zwiedzanie miasta.
  • warsztaty i szkolenia – wspólne zdobywanie wiedzy pomaga poszerzyć kompetencje i zbierać doświadczenia. Taką formę integracji można połączyć z wycieczką lub innymi aktywnościami, które przypadną do gustu współpracownikom.

Podsumowanie

Teambuilding to działania, które mają na celu integrację grona pracowniczego. Mogą przybierać one różne formy i być dopasowane do preferencji uczestników. Troska o atmosferę w firmie to szeroki wachlarz korzyści nie tylko dla pracowników, ale również dla wydajności i efektywności przedsiębiorstwa.