Jak osiągnąć sukces organizując imprezę integracyjną dla pracowników?

imprezy integracyjne

W miejscu pracy atmosfera pełna zaufania, współpracy, wsparcia i zdrowej rywalizacji to ogromna wartość, która sprzyja rozwojowi firmy. Warto więc dążyć do tego, aby elementy te stały się codziennością dla Twojej grupy pracowników. Jak tego dokonać? Spotkania integracyjne są doskonałym sposobem na pielęgnowanie relacji w zespole i budowanie przyjaznej atmosfery w miejscu pracy. W tym artykule przedstawiamy wskazówki, jak zorganizować doskonałą firmową imprezę integracyjną, która skończy się sukcesem.

Organizacja imprez integracyjnych zaczyna się od wyboru aktywności, którą chcesz podjąć razem ze swoimi współpracownikami. Niezmiernie ważne jest to, żeby dopasować imprezę firmową do potrzeb i dynamiki zespołu. Wśród najbardziej popularnych zabaw integracyjnych wyróżnić można:

  • Wyjazdy integracyjne – takie spotkania integracyjne odbywają się zwykle poza miejscem zamieszkania pracowników i trwają więcej niż jeden dzień. To doskonała okazja do tego, by spędzić czas ze współpracownikami i połączyć wyjazd integracyjny z warsztatami, szkoleniami i zwiedzaniem nowych miejsc. Na takiej imprezie firmowej warto zapewnić pracownikom różnorodne atrakcje, aby sprzyjać pobudzaniu kreatywności i umożliwić nawiązywanie bliższych relacji.
  • Warsztaty team buildingowe – idealną imprezą integracyjną mogą okazać się zorganizowane warsztaty, które skupiają się przede wszystkim na budowaniu relacji w zespole i uczą umiejętności współpracy. Ten wariant spotkania integracyjnego to różnorodne zajęcia, które pozytywnie wpływają na komunikację. Nie dotyczą bezpośrednio kwestii związanych z daną branżą, a skupiają się bardziej na elementach psychologii, komunikacji i socjologii.
  • Wieczory tematyczne – to świetny sposób na przerwanie biurowej rutyny i zabranie uczestników firmowej imprezy do innego świata, wyrywając ich na chwilę z codziennej rutyny! Takie imprezy mają na celu integrację pracowników w formie wspólnej zabawy integracyjnej z motywem przewodnim. Przy organizacji spotkań integracyjnych w konkretnym stylu, integracja może zacząć się jeszcze przed rozpoczęciem imprezy – przy wspólnym wybieraniu tematu, przygotowaniu ozdób i wymyślaniu tematycznych zabaw.
  • Imprezy plenerowe – spotkanie integracyjne pracowników na świeżym powietrzu? Jak najbardziej! Niezależnie od warunków atmosferycznych, jest coś niesamowicie odświeżającego w przebywaniu wspólnie na zewnątrz. Plenerowa impreza firmowa na otwartej przestrzeni może być doskonałym sposobem na integrację. Organizacja imprez integracyjnych połączonych z atrakcjami takimi jak ognisko integracyjne czy piknik firmowy to świetny sposób na integrację, polepszenie komunikacji w zespole i spędzenie czasu w atmosferze relaksu. Dodatkowo otwarta przestrzeń daje wiele możliwości do podejmowania interesujących aktywności – wycieczka rowerowa, gra miejska czy warsztaty relaksacyjne lub wspólna joga mogą przyczynić się do większych korzyści i zrelaksowania atmosfery w zespole.

Organizacja imprez integracyjnych - na co zwrócić uwagę aby spotkanie firmowe było udane?

Udane spotkanie integracyjne pracowników to nie tylko wyznaczenie daty, godziny i miejsca spotkania. Organizacja imprez firmowych to przede wszystkim dobra analiza potrzeb, porządnie zaplanowana logistyka i duża ilość czasu poświęcona na przygotowania. Wtedy masz pewność, że organizujesz dla pracowników imprezę integracyjną, która nie tylko będzie wpisywać się w ich gusta, ale też realizować postawione cele.

  • Oczekiwania

Przygotowując spotkanie integracyjne grupy, warto zwrócić uwagę na ich oczekiwania i potrzeby. Jeśli zespół jest bardziej dynamiczny, to dobrym rozwiązaniem może okazać się aktywny team building połączony z grą miejską lub imprezą plenerową na zakończenie zabaw integracyjnych. Z kolei spokojny zespół z pewnością odnajdzie się świetnie na śniadaniu na trawie, jodze czy “pasywnym” wspólnym oglądaniu zaplanowanego show czy występu. 

  • Wartości

Chociaż spotkania integracyjne bywają różne, to niezwykle ważne jest to, aby wpisywały się w cele, do których dąży firma. Warto urządzać imprezy integracyjne z myślą o tym, jakie wartości mają stać za spotkaniem z udziałem pracowników. Na przygotowane spotkanie integracyjne wybierzcie taką tematykę, która odzwierciedla kulturę organizacyjną i wzbudza pozytywne emocje w zespole.

  • Wybór

Każdy członek zespołu ma swoje preferencje i zainteresowania. Warto organizować imprezy o różnorodnej ofercie aktywności, tak aby na imprezie firmowej pracownicy mogli znaleźć coś dla siebie. Możliwość wyboru sprawi, że uczestnicy poczują się docenieni i zaangażowani w wydarzenie. Jednak w przypadku spotkania integracyjnego dla mniejszych firm możliwości takiego wyboru mogą być bardziej ograniczone. W takim przypadku warto przed organizacją spotkań integracyjnych porozmawiać z pracownikami, np. organizując ankietę lub dając pracownikom możliwość przedstawiania własnych propozycji.

  • Detale

Diabeł tkwi w szczegółach. Spotkania integracyjne dla pracowników bezdyskusyjnie są potwierdzeniem tej tezy. W trakcie przygotowań warto poświęcić uwagę detalom takim jak dekoracje, oświetlenie, muzyka, ale też zaproszenia, bezpieczeństwo, ubezpieczenie, usadzenie czy formuła imprezy. Pomoże to zbudować niepowtarzalny nastrój podczas spotkania – niezależnie od tego, czy chodzi o szkoleniowe imprezy integracyjne, spotkania w formie wyjazdu integracyjnego czy tematyczną imprezę integracyjną.