Jak zadbać o integrację pracowników?

imprezy firmowe

Integracja pracowników to klucz do owocnej współpracy. Atmosfera panująca między współpracownikami znacząco wpływa na chęć do pracy i ogólne samopoczucie pracowników. Lubimy czuć się dobrze w każdej sytuacji. Daje to poczucie komfortu i bezpieczeństwa. W miejscach, w których przebywamy najczęściej troska o relacje międzyludzkie jest niezwykle istotna. Zadbaj o dobrą atmosferę w swojej pracy. Postaw na budowanie relacji. Dowiedz się, jak zadbać o integrację pracowników.

Budowanie relacji wśród pracowników nie jest łatwym zadaniem i będzie przebiegało inaczej w zależności od zespołu. Indywidualne podejście do grupy jako całości i każdego człowieka z osobna jest wymagające, ale najbardziej skuteczne. Podejmując próby integracji osób pracujących w danym miejscu weź pod uwagę przede wszystkim:

 • wielkość zespołu
 • obecne relacje w zespole
 • obecne relacje między szefostwem a pracownikami
 • częstotliwość przybywania nowych pracowników
 • występowanie rytuałów pracowniczych (np. wspólna kawa czy posiłek)
 • istnienie przestrzeni, w której możliwa jest integracja
 • dotychczasowe działania integracyjne

Taka analiza pozwoli uzyskać dokładny opis sytuacji, w której znajduje się konkretny zespół i pomoże Ci sprawić, że integracja zespołu pracowników będzie skuteczna.

Integracja dla pracowników - pomysły

Sposobów na integrację pracowników jest wiele i mogą one przybierać najróżniejsze formy. Te nowatorskie mogą być miłym zaskoczeniem dla grupy, a te znane od lat mogą się wciąż okazać niezawodne. Wśród skutecznych form integracji pracowników, które pomogą Ci budować dobre relacje w zespole można wyróżnić m.in.:

 • wspólne warsztaty, szkolenia i wyjazdy,
 • wieczory tematyczne i weekendowe spotkania integracyjne poza pracą,
 • integrację w czasie pracy.

Warsztaty integracyjne dla pracowników

Wspólne wzięcie udziału w warsztatach integracyjnych może być miłą odmianą od codziennej rutyny i okazją do zyskania nowych umiejętności. Taka forma integracji będzie dobrym rozwiązaniem dla mniejszych zespołów powodu zwykle ograniczonej liczby miejsc. Zajęcia mogą, ale nie muszą być związane z konkretną branżą, którą zajmują się pracownicy. Często nawet ciekawszy może okazać się wybór warsztatów, które z daną grupą nie mają nic wspólnego. Wspólne nabywanie nowych umiejętności może dostarczyć niezapomnianych wrażeń oraz odkryć nowe zainteresowania, które być może zbliżą do siebie uczestników. Warsztaty integracyjne można zorganizować na własną rękę albo skorzystać z pomocy specjalistów, którzy oferują swoje usługi w tym kierunku.

Spotkania integracyjne dla pracowników 

Spotkania integracyjne po godzinach pracy to szeroki wachlarz możliwości. Wspólne wyjście na imprezę to jedna z wielu popularnych opcji, która daje pracownikom możliwość bliższego poznania się i spędzenia razem czasu. Poza nocnymi wypadami na miasto możesz zorganizować dla swoich pracowników np.:

 • wspólne śniadanie na trawie
 • wyjście na wystawę
 • degustacja lokalnych przysmaków,
 • wizyta w lokalnym browarze
 • czy wspólne zwiedzanie muzem
  weekendowy wyjazd 

Popularnością cieszą się również wydarzenia zorganizowane specjalnie dla danej grupy takie jak np. gra miejska. Jej organizacja jest dość skomplikowana, dlatego jeżeli uważasz, że takie rozwiązanie będzie ciekawym sposobem integracji, to warto skorzystać z usług osób, które profesjonalnie zajmują się tego typu wydarzeniami. Opcji jest w zasadzie nieskończenie wiele. Wszystko zależy od Twojej kreatywności oraz charakteru i specyfiki danej grupy. Spotkania integracyjne mają również tę zaletę, że może w nich uczestniczyć duża liczba osób. Będzie to więc idealne rozwiązanie dla firm, w których zespół pracowniczy jest liczny. 

Integracja pracowników w firmie 

Choć wspólne wyjazdy i spotkania są idealną okazją do integracji pracowników, to równie ważna jest zwykła codzienność, która towarzyszy nam najczęściej. Z tego powodu warto zadbać o to, by miejsce pracy sprzyjało budowaniu relacji w grupie pracowniczej. Wspólna przestrzeń przeznaczona na spędzanie przerw i spożywanie posiłków jest sercem firmy. To właśnie tam pracownicy mają okazję do rozmów i bliższego poznania się. Sprzyja to również powstawaniu prostych rytuałów takich jak wspólne picie kawy czy jedzenie śniadania. Takie rutynowe czynności, choć mogą wydawać się błahe, to w rzeczywistości mają ogromne znaczenie w budowaniu relacji. Warto więc zadbać o to, by pracownicy mieli okazję do spędzania razem czasu w godzinach pracy w miejscach, gdzie mogą na chwilę się wyluzować.

Zdalna integracja pracowników

Czasy pandemii zostawiły nieodwracalne ślady w wielu aspektach naszego życia. Dotyczy to również organizacji pracy i relacji wśród pracowników. W wielu firmach pojawiła się możliwość pracy zdalnej, która obecnie nadal cieszy się sporą popularnością. Integracja zespołu jest w tym wypadku trudniejsza. Dobrym rozwiązaniem w takiej sytuacji może okazać się pomysł budowania relacji w grupie z wykorzystaniem narzędzi cyfrowych.  Zarówno przerwa na kawę, jak i “wyjście na piwo” można zorganizować za pośrednictwem komunikatorów z możliwością rozmów video. Gry zespołowe można zastąpić wspólnymi rozgrywkami online. Wyjście do kina wynagrodzi seans na własnej kanapie i późniejsze podzielenie się wrażeniami podczas wspomnianych wcześniej videochatów. Zdalna integracja wcale nie musi być mniej skuteczna od tej w świecie rzeczywistym. Obecnie możliwości jest tak wiele, że prawie każdy pomysł na integrację można przenieść do cyfrowego świata lub zorganizować w formie hybrydowej. Wszystko zależy od celów, jakie stawia przed sobą Wasza organizacja.